Rome II

Po dziewięciu latach od wydania pierwszego Rome, seria powraca do realiów starożytnego Rzymu, dając graczowi możliwość zbudowania potęgi Imperium, lub też zniszczenia jej w zarodku. Rozgrywkę rozpoczynamy w 272 r.p.n.e. – krótko przed wybuchem I Wojny Punickiej. W rozgrywce zaszło do sporych zmian względem poprzednich części. Najbardziej rzucającą się w oczy zmianą jest przemodelowany system prowincji. Tutaj każda z prowincji składa się z od dwóch do czterech osad, z czego jedno miasto ma 4-5 slotów na budynki, zaś pozostałe „pomniejsze” ośrodki mają 2-3 sloty. Dodatkowo żadne jednostki nie mogą się przemieszczać po mapie bez towarzystwa generała.

W podstawowej wersji Rome II otrzymujemy do dyspozycji 13 frakcji. Są to: Rzym, Kartagina, Seleucydzi, Egipt, Macedonia, Baktria, Partia, Armenia, Pont, Arwernowie, Icenowie, Swebowe oraz Getowie. Inne frakcje jak choćby Spartę czy Ateny można nabyć w DLC.

Wraz z patchem 15. gracze otrzymali dodatkową, darmową kampanię – Imperator August – przenosi ona rozgrywkę do 41 r.p.n.e. Mimo, że obszar działań gracza jest tu taki sam jak w podstawowej kampanii, to Imperator August zawiera nową mapę kampanii – z lekko zmienionym rozłożeniem prowincji względem podstawki. Ta kampania zawiera 10 grywalnych frakcji. Są to: Rzym Lepidusa, Rzym Oktawiana, Rzym Antoniusza, Rzym Pompejusza, Partia, Armenia, Dacja, Egipt, Icenowie, Markomanowie.

Do Rome II wydano szereg DLC. Najważniejsze z nich to pięć Campaign Packów – dodające do gry nowe kampanie. Oprócz tego można nabyć cztery Faction Packi – każdy dodający trzy dodatkowe frakcje do głównej kampanii oraz dwie paczki jednostek i małe DLC dodające krew na polu walki.