Medieval II

Medieval II jest czwartą odsłoną serii przenoszącą nas ponownie do średniowiecznej Europy. Gracz zostaje rzucony w mroki pełnego średniowiecza, by na własne oczy obserwować krucjaty, walkę między Cesarstwem a Papiestwem o władzę nad Europą, konflikty dynastyczne, mariaże, hiszpańską rekonkwistę, szkocką walkę o wolność, najazdy Mongołów i całą gamę innych, epokowych wydarzeń. Okres gry obejmuje lata 1080-1530, przy czym cała kampania będzie zapewne podzielona, podobnie jak to miało miejsce w pierwszej części Medievala, na kilka podokresów.

Gra działa na podrasowanym silniku Rome: Total War, pozwalającym toczyć epickie bitwy z udziałem ponad 10 tys. szczegółowo wymodelowanych jednostek. Teraz symulacja pola walki, głównie dzięki całemu zestawowi nowych animacji ruchu wojowników, ma robić jeszcze większe wrażenie, z dokładnym odwzorowaniem średniowiecznych sposobów toczenia bitew.

Rozgrywka w kampanii polegać będzie na poszerzaniu granic swojego imperium przy wykorzystaniu nie tylko potężnych armii, ale i mariaży, misji dyplomatycznych, kapłanów, kupców (nowa jednostka specjalna) etc. Jedną z bardziej fundamentalnych nowości jest szeroka możliwość interakcji ze Stolicą Apostolską. Po śmierci danego papieża, o ile nasza dynastia ma w Rzymie wystarczające wpływy, będziemy mogli osadzić na Piotrowym tronie figuranta, realizującego wobec innych katolickich państw wyznaczoną przez nas linię polityczną.

Cechy gry:
– 21 frakcji
– ponad 250 unikalnych jednostek
– nowe możliwości kamery na polu bitwy, różne kąty ustawień i poziomy zbliżeń;
– nowe animacje jednostek: blokowanie ciosów tarczą, kombinacje ataków;
– nowe machiny oblężnicze, dostępne w późniejszym okresie gry, m.in. armaty;
– nowe efekty świetlne;
– kilka nowych trybów rozgrywki Multiplayer, nadal jednak brak kampanii online;
– możliwość rozpoczęcia podboju Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej w ostatnim okresie gry; boje z Aztekami, Majami, Inkami etc.;
– sześć poziomów rozbudowy miast;
– powrót tzw. assassin movies;
– rozbudowana i wielowymiarowa rola religii