Q&A 1 – Warhammer Total War i Lore

Witam. Przygotowując się do napisania pierwszego Q&A, czyli odpowiadania na pytania zadane przez Was, nie spodziewałem się tego, że tyle ich się zbierze. Brałem pod uwagę wszelkie pytania zadane na Discordzie oraz w komentarzach pod prośbą na Facebooku. By jednak nie przesadzać, lecimy z pytaniami.

Jaka jest najbardziej rozwinięta technologicznie armia w Warhammerze?
Krasnoludy i, moim zdaniem, Skaveny oraz Krasnoludy Chaosu. Krasnoludy dysponują Gildią Inżynierów, która tworzy takie zabójcze bronie jak Organki, Działa, Żyrokoptery, a nawet statki parowe. Jeden z wygnanych inżynierów, teraz zabójca, Malakai Makaisson stworzył dwie potężne bronie – zeppelina (który pojawia się choćby w serii „Przygód Gotreka i Felixa”) oraz „Rębacz goblinów” – artylerię, która pojawia się przy okazji Burzy Chaosu. Skaveni z kolei często wykorzystują podrobione bronie Krasnoludów i tworzą swoje (jak działa spaczeniowe zasilane spaczeniem oraz Koło Zagłady, niszczycielska broń działająca jak rydwan), natomiast Krasnoludy Chaosu tworzą praktycznie to samo, jak nie lepsze bronie od swych dobrych braci, z tym, że wzmacniane potęgą Chaosu.

Czy coś wiadomo, kiedy będzie 3 odsłona i czy będą bitwy morskie?
Odpowiadając na pierwszą część pytania – niestety nie wiadomo. W drodze jest kolejne DLC, które dodać ma dwóch Legendarnych Lordów (jeden dla Jaszczuroludzi i jeden dla Skavenów) oraz darmowego Legendarnego Lorda dla Jaszczuroludzi. Ponadto zapewne zaktualizują Imperium, albo Orków i Goblinów pod dwójkę. Potem może jeszcze jakieś DLC (mam taką nadzieję) i dopiero wtedy może wyjść trzecia część. Druga część pytania – raczej nie. Licencję na bitwy morskie posiada teraz studio Evil Twin Artworks, które zrobiło grę „Man O’ War: Corsair” i raczej jej nie oddadzą, gdyż ten twór dalej jest rozwijany.

Czy Nippon i ta druga frakcja na wschodzie pomagają w czasie inwazji Chaosu? Czy może na wschodzie mają inne problemy?
Nippon ma swoje problemy – Skaveni z Klanu Eshin, zwolennicy Tzeentcha oraz od czasu do czasu wyprawy Mrocznych Elfów, a nawet podejrzliwość Cathayu wobec Nippończyków, są wystarczającym utrapieniem dla tej frakcji. Druga nacja ludzka, o której wspominałeś, to Cathay. Cesarstwo Cathayu użera się z hordami Chaosu, które szturmują na Wielki Bastion od czasu do czasu. Ponadto kiedyś mieli problem z Ogrami (którzy byli również najemnikami w służbie cesarza), Zielonoskórymi (zwłaszcza Hobgoblinami i ich chanatem), sporadycznie też ze Skavenami (swego czasu rządził tam Małpi Król, który jako doradców dobrał sobie… Skavenów z klanu Eshin, a nawet z nimi współpracował).

Czy Imperium ma najgorzej, a mimo to jest najpotężniejsze i odpiera najgorszy najazd?
Biorąc pod uwagę moje zamiłowanie do Burzy Chaosu, nie do Końca Czasów, to tak. Sigmar zdołał powstrzymać Orków na Przełęczy Czarnego Ognia, pokonał Norsmenów i kilku wodzów Chaosu, a nawet zabił Nagasha i Krella. Później Imperium zdołało oprzeć się inwazji Skavenów, ŁAAA!! Gorbada, Groma, czy Azhaga. Do tego odparł wielkie inwazje Wampirów, czy Chaosu – ostatecznie powstrzymali inwazję Archaona (co innego w Końcu Czasów, gdzie Imperium przegrało i Archaon zatriumfował). Biorąc pod uwagę jednak wydarzenia po Burzy Chaosu, Imperium leczy się z ran.

Czy Mazdamundi jest silniejszy od Teclisa? Czy Balthazar Gelt jest silniejszy od Teclisa?
Pytanie dość złożone, gdyż Mazdamundi jest zdecydowanie najstarszym magiem ze wszystkich aktualnie znanych na całym świecie obok Nagasha (moim zdaniem najsilniejszego). Gelt, podobnie jak każdy czarodziej w Imperium, nie byłby czarodziejem i nie władałby magią, gdyby nie powstanie Kolegium Magii przez Teclisa. To właśnie Teclis stworzył zalążki magii w Imperium i włada wszystkimi ośmioma podstawowymi domenami magii oraz Wysoką Magią. Poza tym ludzcy czarodzieje nigdy nie dorównają elfim czarodziejom – granica wiekowa (Elfy są długowieczne, a Ludzie max 100-120 lat mogą przeżyć).

W ogóle ludzie to chyba takie coś pomiędzy inżynierią krasnali a magią Elfów?
Ludzie, a przynajmniej Imperium, czerpie, co najlepsze, od Krasnoludów i Wysokich Elfów. Od pierwszej rasy wykorzystuje dar technologii – możliwość tworzenia muszkietów, czy armat opanowali do takiego stopnia, że sami zaczęli tworzyć własne wynalazki. Przykładem są wyrzutnie granatów, strzelby powtarzalne, a nawet czołgi parowe. Od Wysokich Elfów z kolei czerpią z możliwości daru magii – począwszy od założenia szkoły magii przez Teclisa Imperium rozwija się w znajomości ośmiu domen magii.

Czy Karl Franz pochodzi od Sigmara, czy należy do innego rodu?
Karl Franz został Imperatorem w 2502 roku według rachuby Imperium. Pochodzi z rodu Holswig-Schliestein (rządzącego od dawna Altdorfem), a jego ojciec był również Imperatorem. Zwał się Luitpold I, z kolei syn Karla został nazwany na cześć swego ojca (o którym mało wiemy, podobnie jak o synu Karla) Luitpoldem II. Ciekawostka – dziadek Karla Franza był orędownikiem demokracji w Imperium, ale jak chciał wprowadzić konstytucję, to Elektorzy nie podzielili jego entuzjazmu, więc projekt upadł.

Czy Runiczne Kły to dary Krasnoludów?
Tak – twórca tych mieczy, Alaryk Szalony, wykuł je po jednym dla każdego hrabiego. Warto zwrócić uwagę na to, że Reikland posiada ich dwa – jeden ma Karl Franz, a Runiczny Kieł Sollandu (upadłej prowincji) generał Kurt Helborg.

Dlaczego Krasnoludy wygrały z Elfami wojnę o brodę? Czy to była zasługa siły?
Wojna o Brodę, moim zdaniem, została wygrana przez Krasnoludy. Na to sprowadza się fakt, że Wysokie Elfy wycofały się do Ulthuanu, by bronić królestwa przez inwazją Druchii. Czemu wygrali? No cóż, śmierć Caledora II, swoją drogą miernego dowódcy i Króla Feniksa, Krasnoludy dysponowały świetną bronią przebijającą pancerze, i opanowali do perfekcji walkę defensywną – chodzi mi tu o mur tarcz, coś a’la Skandynawowie podczas walk z Anglosasami o Brytanię.

Dlaczego Elfy i Krasnoludy wymierają?
Elfy wymierają przez choćby brak ekspansji, ciągłe odpieranie najazdów mrocznych kuzynów, a także walki z przypadkowymi wrogami – choćby bój o Tor Yvresse z Goblinami. Krasnoludy, choć zostały mocno obite i toczyli trudne walki z Orkami o Karak Kadrin, to aktualnie prowadzą kampanię, mającą na celu odzyskanie utraconych twierdz. Zapoczątkował ją Thorgrim Grudgebearer.

Czy Elfy, Ludzie i Krasnoludy mogą mieć wspólne dzieci?
To pytanie wywołało u mnie uśmiech na twarzy. Ale odpowiadając – nie. A przynajmniej ja nie znam żadnej takiej krzyżówki. Elfy za bardzo mają na pieńku z Krasnoludami, by w ogóle myśleć o jakichś pół-elfach, pół-krasnoludach – jak by to miało wyglądać? Ale przyznam, że kiedyś (w 3 edycji bitewniaka) byli tzw. Półorkowie, na szczęście już od 4 edycji nie ma żadnych śladów po tym dziwactwie.

Czy Krasnoludy mają jakąś twierdzę na Pustkowiach Chaosu?
Mieli – zwała się Karag Dum. Twierdza ta upadła jednak pod naporem Chaosu i aktualnie jest opuszczona, bądź zamieszkana przez bestie Chaosu. To właśnie tam dzieje się akcja „Zabójców Demonów”.

To chyba wszystkie pytania, jakie dotychczas mi zadaliście. Dzięki wielkie za nie i proszę o zadawanie kolejnych pytań, a na pewno postaram się na nie odpowiedzieć przy kolejnym Q&A.

 • author image
  Maciej Odpowiedz
  gru 25, 2018 @ 18:17 pm

  Dzieki za świetny wpis! Zreszta kolejny

 • author image
  Kondrat Odpowiedz
  gru 25, 2018 @ 22:13 pm

  Niestety brakowało mi pomysłu na pytania i nie udało mi się do pierwszego Q&A wymyślić czegoś ciekawego.
  1.Jakie jest pokrewieństwo między wampirami z rodu von Carstien (Vlad Konrad Manfred )
  2.Jaki była najsilniejsza ( może być juz martwa ) postać w lore ?? Jakiś Slann Sigmar czy może Nagash
  3.Najpotężniejszy smok w wh?
  4.Czy uda ci się wydobyć spisane już wcześniej lore z forum?

Reklama

Twoje miejsce na reklame

Latest Comments

 • author image
  paul says:
  Optymalizacja gry lepsza niż w Attilli, cena na dziś ~58 zł w promo steam, można kupić....
 • author image
  mariusz pelson says:
  jak grac w ten dodatek...
 • author image
  WIngut says:
  tak było, nie zmyślam!...
 • author image
  Paweł says:
  Fantastyczny pomysł. A tak na poważnie - istnieje możliwość wyłączenia tego i bezpośredniego...
 • author image
  Iźka says:
  Witam, osobiście zupełnie zgadzam się z Twoim tekstem !...

Latest Posts