,,Pustynne Królestwa” Culture Pack – roster jednostek Masesyliów (Numidia)

Powracamy do wątku nowego DLC do Rome 2, przenosząc się z Kuszu nad wybrzeże Afryki Północnej.

Numidowie od wielu miesięcy przewijali się w dyskusjach o nowych frakcjach do Total War: Rome 2 jako ten lud, który chętnie widziano by grywalnym w kampanii. Pierwsze informacje o DLC Pustynne Królestwa potwierdziły, że w grze znajdzie się jeden ich reprezentant – plemię Masesyliów. Właśnie ono, po Królestwie Kuszu, zostało następną nacją do prezentacji rosteru jednostek. W opublikowanym dziś na ten temat blogu widać, że frakcyjną armię Masesyliów wyróżniać będą wyróżniać wpływy rzymskie (np. obecność kohorty). Jak to u Numidów, pośród ich oddziałów odszukamy świetną jazdę dystansową, wspieraną bonusem zwiększającym o 12% wartości podstawowej ilość rzutów oszczepami na minutę. 

Pierwsze pewne wiadomości o Masesyliach docierają do nas z III wieku p.n.e z okresu II Wojny Punickiej. Ich państwo obejmowało wtedy 2/3 dzisiejszej Algierii z granicą zachodnią na rzece Muluchat, a wschodnią w pobliżu massylijskiej Cyrty. Stolicę Masesyliów stanowiła Siga, a władcą ludu w tym czasie był król Syfaks, który jako pierwszy założył w niej mennicę. Na początku II Wojny Punickiej sprzyjał on Rzymianom i sprzedawał im konie; Kartaginie sprzyjali wtedy spokrewnieni z Masesyliami Massylijczycy. Oba państwa zmieniły później strony: Massylijczycy sprzymierzyli się z Rzymem, a Masesyliowie, z Kartagińczykami. Przy takim układzie sił Syfaks doznał klęski w walkach z królem Massylijczyków, Masynissą, który zjednoczył potem oba ludy w granicach jednego państwa.

Pełną listę jednostek Masesyliów w języku polskim znajdziecie na naszym forum.

Do dyskusji o dodatku Pustynne Królestwa zapraszam tutaj.

 

Napisał: Polemajos

Źródła newsa: Facebook serii Total War, totalwar.comSteam.

Opracowanie historyczne wykorzystane przy pisaniu newsa: Tadeusz Kotula – Masynissa, wyd. Państwowy Instytut Wydawniczy.

Reklama

Twoje miejsce na reklame

Latest Comments

 • author image
  paul says:
  Optymalizacja gry lepsza niż w Attilli, cena na dziś ~58 zł w promo steam, można kupić....
 • author image
  mariusz pelson says:
  jak grac w ten dodatek...
 • author image
  WIngut says:
  tak było, nie zmyślam!...
 • author image
  Paweł says:
  Fantastyczny pomysł. A tak na poważnie - istnieje możliwość wyłączenia tego i bezpośredniego...
 • author image
  Iźka says:
  Witam, osobiście zupełnie zgadzam się z Twoim tekstem !...

Latest Posts