Kislev -wstęp. Lore Warhammera

Skoro skończyliśmy opisywanie Bretonnii – ostatnie wpisy z rosterem i kalendarium tej frakcji są na portalu w temacie opisu lore – to możemy rozpocząć to, na co wszyscy czekali, czyli Kislev.

 

Kislev to królestwo, leżące na północny-wschód od granic Imperium. Jest to najbardziej ucywilizowany północny kraj w całym Starym Świecie. Często zwany jest „Królestwem Lodowej Królowej” – nie bez powodu, w końcu rządzi nim aktualnie caryca Katarina, mistrzyni magii lodu. Kislev graniczy z 4 rasami. Konkretnie – od wschodu zahacza o Góry Krańca Świata, czyli graniczy właściwie z Goblinami z Czerwonego Oka. Ponadto idąc dalej na wschód mamy Wysoką Przełęcz, przez którą często przelewają się hordy Chaosu. Na północ od Kislevu mamy Norskę, krainę niegościnną, zamieszkaną przez różnego rodzaju plemiona Chaosu. Ponadto na północy znajduje się Piekielna Otchłań – potężna twierdza Skavenów z klanu Moulder, znanych z tego, że w ich arsenale są choćby tzw. Szczurogry. Od zachodu z kolei mamy Morze Szponów, a na południu stare, dobre Imperium.
Kislev jest przedmurzem Imperium. To on musi trzymać Chaos w ryzach, by armie Mrocznych Bogów nie mogły się przelać do królestwa Sigmara.

Przedmurze Imperium? Tak, dobrze kojarzycie – Polska.

Stolicą Kislevu jest… Kislev – tak, miasto zwie się tak samo, jak królestwo, jakie opisuję. To właśnie w nim siedzibę ma caryca Katarina, która przejęła tytuł królewski po zmarłym ojcu, Borysie Bokha. Drugim ważnym miastem Kislevu jest Erengrad – miasto portowe na zachodzie, graniczące z Ostlandem. Mieszkańcami tego miasta są Gospodarowie i Ungołowie. No i ostatnie większe miasto – Praag, zwane Przeklętym Miastem. Nie bez powodu. W czasie Wielkiej Wojny z Chaosem Praag padło ofiarą mutacji, jakimi ukarali mieszkańców Czarnoksiężnicy Chaosu.

Kislev ponadto słynie z bardzo ciekawej kawalerii. Wiecie jakiej? Nie, to nie „husaria na niedźwiedziach”, będąca fanowskim tworem, a Legion Gryfa – najsłynniejszy ze wszystkich regimentów Skrzydlatych Lansjerów, powstały w 1810 r. KI.

Póki co to tyle. Przygotujcie się, bo w tym miesiącu będę powoli dawać kolejne informacje odnośnie historii i geografii tego kraju.

 • author image
  Konrad Odpowiedz
  lis 4, 2017 @ 23:27 pm

  🙂

 • author image
  Micio Odpowiedz
  sty 14, 2018 @ 16:06 pm

  Super materiał 🙂

Reklama

Twoje miejsce na reklame

Latest Comments

 • author image
  paul says:
  Optymalizacja gry lepsza niż w Attilli, cena na dziś ~58 zł w promo steam, można kupić....
 • author image
  mariusz pelson says:
  jak grac w ten dodatek...
 • author image
  WIngut says:
  tak było, nie zmyślam!...
 • author image
  Paweł says:
  Fantastyczny pomysł. A tak na poważnie - istnieje możliwość wyłączenia tego i bezpośredniego...
 • author image
  Iźka says:
  Witam, osobiście zupełnie zgadzam się z Twoim tekstem !...

Latest Posts