Kislev – Południowy Oblast | Lore Warhammera

Kislev dzieli się na tzw. Oblasty – surowe, puste, lodowate krainy, gdzie można napotkać małe wioski, rzeczki oraz gromady najeźdźców wierzących w Mrocznych Bogów. Aczkolwiek są też większe miasta, które pragnę Wam przedstawić. Zaczniemy od Oblastów.

Południowy Oblast

„Oni wszyscy są miękkimi południowcami, bez większej odwagi od Tileańczyków” ~ Khavai, Ungoł z Krainy Trolli

Główne miasta: Kislev (w innym poście), Gerslev, Resov, Vitevo
Południowy Oblast ma najłagodniejszy klimat i z tego powodu jest najbardziej rozwiniętym pod względem żywności i farm terenem Kislevu. Gospodarstwa orne, a przynajmniej z owsa, są możliwe niemal wszędzie w Południowym Oblaście, a zdarza się, że są również sady. Południowe tereny tego rejonu są pokryte lasami, które zajmują większość ziem Imperium, choć właśnie w kislevickiej części tego lasu rosną jodły. Ziemie Południowego Oblastu to głównie równiny, choć na południu rejonu są szeroko rozciągnięte wzgórza.
Największym z tutejszych miast jest Kislev – stolica carstwa o tej samej nazwie, aczkolwiek w okolicy są również co najmniej trzy ciekawe miasta, które poruszę w tym wpisie.
Ludność Południowego Oblastu jest w przeważającej większości cywilizowana i składa się na nią niemal całkowicie ludność Gospodarów – przez żyjące na północy ludy Ungołów i Norsmenów są traktowani jako słabi południowcy. Lecz rekompensują to tym, że są jednymi z najbardziej zapalonych wojowników, a tutejsze stanice wkładają jeszcze więcej wysiłku niż zwykle w stworzeniu roty skrzydlatych ułanów. Jedynym zatem powodem, dla którego mieszkańcy Południowego Oblastu uważani są za mięczaków, związany jest z tym, że to jedyny teren w całym carstwie który nie zaznał prawdziwych spustoszeń (w przeciwieństwie do choćby Krainy Trolli czy Północnego Oblastu). Tutejsi ludzie mają bardzo negatywną opinię na temat Imperium. Głównym powodem jest to, że wojska Imperium nierzadko naruszają granicę Południowego Oblastu i żądają pożywienia i schronienia w trakcie walk na północy. Kislevici widzą tylko żądania, ale nie widzą jakichkolwiek walk.

Miasta:
Gerslev – to stereotypowa wioska, miejsce, w którym buńczuczne wypady z kraju pochodzą z dowcipów opowiadanych przez mieszkańców Kislevu. Mieszkańcy o tym wiedzą i walczą z tym stereotypem, osiągając wyżyny kultury i mody. Niestety te próby tylko pogarszają te dowcipy, gdyż cóż może być zabawniejszego niż nie znający się na niczym prowincjusze starający się zmienić zdanie o własnej wsi? Ironią w tym wszystkim jest to, że zagraniczni odwiedzający widzą Gerslev jako najbardziej kulturalne miasto w Kislevie (mimo, że to nie miasto, a stanica).
Aktualnym bojarem, który zarządza Gerslev, jest Irina Putortin. Jej celem jest zebranie oddziału strzelców, który będzie wspierać skrzydlatych ułanów – dumę tej stanicy. Szczególnie po tym, jak rota z tego miasta została zredukowana do 1/4 składu w trakcie Inwazji Chaosu. Wielu Kislevitów widzi to jednak jako kolejny znak, że to zwykłe prowincjonalne miasteczko, które nie zna swego miejsca w świecie.

Resov – jest całkiem dużą stanicą, znaną ze swojej izolacji. Ma mury, a podróżujący nie mają wstępu do stanicy bez bardzo dobrego powodu. Ci, którzy dostali się za mury miasta, informują, że mieszkańcy zamykają drzwi i okna przed przybyszami. Ulice z kolei są puste. Możliwe, że robią to z obawy przed Niszczycielskimi Siłami Chaosu. Z drugiej strony Resov regularnie płaci podatki na rzecz carycy i może wystawić jeden pełny pułk skrzydlatych ułanów.

Vitevo – to mała, ponura wioska, znajdująca się na południowy wschód od Kislevu. Wioska ta słynie z kopalni soli (w tych też kopalniach pracują skazańcy, którzy dopuścili się wszelakich przestępstw). Warunki tam panujące nie należą do najlepszych. Natura pracowników tych kopalni czyni z Viteva raczej niezwykłe miasto, zwłaszcza, że nie jest w stanie wystawić swojej roty. To miasto zależne jest od Kozaków i czasem Czekistów, których wysyła się ze stolicy w celu zapewnienia bezpieczeństwa publicznego. Ponadto strzegą kopalni, trzymając więźniów w ryzach.
Miasto otoczone jest wysokim drewnianym murem. Wewnątrz tej mieściny znajdują się stare baraki oraz kilkanaście budynków mieszkalnych.

Reklama

Twoje miejsce na reklame

Latest Comments

 • author image
  paul says:
  Optymalizacja gry lepsza niż w Attilli, cena na dziś ~58 zł w promo steam, można kupić....
 • author image
  mariusz pelson says:
  jak grac w ten dodatek...
 • author image
  WIngut says:
  tak było, nie zmyślam!...
 • author image
  Paweł says:
  Fantastyczny pomysł. A tak na poważnie - istnieje możliwość wyłączenia tego i bezpośredniego...
 • author image
  Iźka says:
  Witam, osobiście zupełnie zgadzam się z Twoim tekstem !...

Latest Posts