Przedstawiamy polskie tłumaczenie nowego odcinka blogu CA, zawierającego wywiad z Jackiem Lustedem – kierownikiem zespołu od Thrones of Britannia. Opowiedział on w nim, co skłoniło go do podjęcia się takiej a nie innej tematyki pierwszej gry z pod-serii Total War Saga.
Witajcie w pierwszym blogu z serii, w której Jack Lusted będzie opowiadał o bazowych decyzjach stojących za designem i zarządzaniem Total War Saga: Thrones of Britannia. Jako, że to pierwszy odcinek, najlepiej zacznijmy od pytania, które przychodzi do głów osób zaznajomionych z historią tego okresu.
A więc Jack, czemu rok 878?
Kiedy mowa o wikińskiej Brytanii, tak naprawdę dwie daty przychodzą do głowy:
793 n.e – pierwszy poważny najazd wikingów – na klasztor w Lindisfarne
865 n.e – Wielka Armia Pogańska, zwana również Wielką Wikińską Armią, przypuszczalnie dowodzona przez synów legendarnego Ragnara Lodbroka, ląduje w Anglii
Obydwie są postrzegane jako znaki nadejścia różnych faz aktywności wikingów. Pierwsza wprowadza w erę nieustannych wypraw łupieżczych na wybrzeża Brytanii i Irlandii, a druga w czas osiedlania się przybyszów w Anglii po długich walkach. Obie daty wyznaczają początek, rozpoczęcie czegoś i myślę, że to, co następuje po nich, jest równie interesujące.
Zarówno Total War: Attila, jak i Total War: Warhammer, zawierają potężne inwazje hord – tak samo jak czyniło to rozszerzenie Viking Invasion do Medievala 1. Wszystkie jednak nie wgłębiają się w wydarzenia, które następują potem. Co się dzieje po najeździe? Jak państwa oraz ludzie podnoszą się i przystosowują do nowej rzeczywistości, z którą teraz muszą się mierzyć?
Te następstwa są dla mnie równie, o ile nie bardziej ciekawe od samej inwazji, jako że obserwujemy tu jej konsekwencje. Jak różne kultury radzą sobie na terenach, gdzie są ze sobą przemieszane? Wielka Wikińska Armia została pokonana, ale walka tak naprawdę się nie skończyła. Co to oznacza dla rolnictwa i potrzeby nieustannego zaopatrywania armii? Co pomyślą następni wikingowie, którzy przybędą łupić wyspy, o ich osiedlonych pobratymcach? Jako o braciach, czy kolejnych celach?
Traktat z Wedmore, podpisany po bitwie pod Edington w 878, to idealny moment, do którego można się odnieść by odpowiedzieć na te pytania. Wielka Armia Pogańska osadziła się w starych angielskich księstwach Nortumbrii i Wschodniej Anglii oraz we wschodniej części Mercji – na terytorium znanym jako Danelaw. Alfred Wielki wywalczył sobie królestwo, ale jest ono słabe, a duże połacie angielskich ziem znajduje się pod panowaniem wikingów.
Król Rhodri Wielki zmarł po zjednoczeniu Walii, a jego terytorium zostało podzielone między synów, którzy podążają śladami ojca i pragną rządzić jako królowie Brytyjczyków, jak i muszą zmagać się z odrodzonym Wessex.
Na północy, w Szkocji, Gaelowie zyskali przewagę nad Piktami i dwoma gałęziami dynastii Alpinidów w wyścigu o panowanie nad Albą. Zachód Irlandii jest rozdzielony tak jak był przedtem, pomiędzy gaelickie klany, i wikińskie osady powstające na wybrzeżu.
Krótkotrwały okres pokoju po Traktacie z Wedmore jest dla nas idealnym momentem na punkt startowy, ponieważ reprezentuje zbieg er. Historia potoczyła się w sposób, który zdefiniował to, co dziś nazywamy Brytanią, lecz w tym konkretnym czasie przyszłość stoi otworem. Jest on świetny dla serii Total War oraz dla specyfiki naszych kampanii, która daje dużą dowolność działań w kampanii. Historia rozegrała się tak, a nie inaczej, ze względu na decyzje ludzi żyjących w tamtym okresie. Co następuje, gdy dokonywane są inne wybory i obierane inne drogi? W Thrones of Britannia chcemy by gracze podejmowali te decyzje i rozstrzygnęli, kto będzie rządził Wyspami Brytyjskimi.
W następnym blogu porozmawiamy o mapie Thrones of Britannia, więc śledźcie nasze poczynania na Facebook’u, Twitterze lub zarejestrujcie się na naszym forum, aby otrzymać wiadomość o nadejściu nowego odcinka.
Przetłumaczył: Polemajos
Źródła: totalwar.com, diki.pl, Wikipedia.