,,Pustynne Królestwa” Culture Pack – roster jednostek Masesyliów (Numidia)

Powracamy do wątku nowego DLC do Rome 2, przenosząc się z Kuszu nad wybrzeże Afryki Północnej.

Numidowie od wielu miesięcy przewijali się w dyskusjach o nowych frakcjach do Total War: Rome 2 jako ten lud, który chętnie widziano by grywalnym w kampanii. Pierwsze informacje o DLC Pustynne Królestwa potwierdziły, że w grze znajdzie się jeden ich reprezentant – plemię Masesyliów. Właśnie ono, po Królestwie Kuszu, zostało następną nacją do prezentacji rosteru jednostek. W opublikowanym dziś na ten temat blogu widać, że frakcyjną armię Masesyliów wyróżniać będą wyróżniać wpływy rzymskie (np. obecność kohorty). Jak to u Numidów, pośród ich oddziałów odszukamy świetną jazdę dystansową, wspieraną bonusem zwiększającym o 12% wartości podstawowej ilość rzutów oszczepami na minutę. 

Pierwsze pewne wiadomości o Masesyliach docierają do nas z III wieku p.n.e z okresu II Wojny Punickiej. Ich państwo obejmowało wtedy 2/3 dzisiejszej Algierii z granicą zachodnią na rzece Muluchat, a wschodnią w pobliżu massylijskiej Cyrty. Stolicę Masesyliów stanowiła Siga, a władcą ludu w tym czasie był król Syfaks, który jako pierwszy założył w niej mennicę. Na początku II Wojny Punickiej sprzyjał on Rzymianom i sprzedawał im konie; Kartaginie sprzyjali wtedy spokrewnieni z Masesyliami Massylijczycy. Oba państwa zmieniły później strony: Massylijczycy sprzymierzyli się z Rzymem, a Masesyliowie, z Kartagińczykami. Przy takim układzie sił Syfaks doznał klęski w walkach z królem Massylijczyków, Masynissą, który zjednoczył potem oba ludy w granicach jednego państwa.

Pełną listę jednostek Masesyliów w języku polskim znajdziecie na naszym forum.

Do dyskusji o dodatku Pustynne Królestwa zapraszam tutaj.

 

Napisał: Polemajos

Źródła newsa: Facebook serii Total War, totalwar.comSteam.

Opracowanie historyczne wykorzystane przy pisaniu newsa: Tadeusz Kotula – Masynissa, wyd. Państwowy Instytut Wydawniczy.

Latest Comments

 • author image
  Kondrat says:
  co się stało z forum? w sensie wiem ,ze zamkniete ale bardziej chodzi czy artykuły są gdzieś do...
 • author image
  Marcin says:
  suborum nie działa...
 • author image
  Amrod says:
  Nie mogę się doczekać. Żeby było to jak Shogun 2 na sterydach :D...
 • author image
  Jakiśtyp says:
  A kimże jest ów Tomasz Peszko? Ktoś nie umie przycinać screenów? A ostatni screen - well. Zaje...
 • author image
  Polemajos says:
  Witam, tak jak napisałem na Facebook'u - materiały zostaną dodane na portal, YouTube i Facebook'a...