Oto zapowiedź do ostatniej bitwy jaką nam obiecał Pinotchet na okres świąteczny, mieliśmy już bitwę pod Montsegur 1244r., oblężenie Kijowa 1240r. Natomiast tym razem mamy do czynienia z bitwą nad rzeką Kałką w 1223r. gdzie Rusini wraz z Połowcami doznali druzgocącej klęski z rąk Mongołów.
Zapowiedź trzeciej z przygotowywanych obecnie bitew, mianowicie klęski Rusinów i Połowców nad rzeką Kałką w 1223 roku. Bitwa została stoczona 31 maja 1223 roku, liczebność armii według różnych danych: pierwszy wariant: 20 tyś. Mongołów przeciw 50 tyś. Rusinów i Połowców, drugi: 23 tyś Mongołów przeciw 80 tyś. Rusinów i Połowców. Najbardziej prawdopodobny i podawany w największej ilości publikacji jest trzeci wariant, stosunek sił: 30 tyś. Mongołów przeciw 40 tyś. sprzymierzonych. Zdecydowałem się na trzeci wariant. Aby zachować stosunek sił 4:3 na korzyść sprzymierzonych zdecydowałem się na 1,5 tyś. Rusinów i 0,5 tyś. Połowców przeciw 1,5 tyś. Mongołów. Wracając do samej bitwy to okazała się ona prawdziwą klęską dla książąt ruskich oraz chana Połowców Kocjana. Zginęło aż dziesięciu spośród osiemnastu książąt, straty w ludziach wyniosły około 20 tyś. zabity po stronie sprzymierzonych. Mongołowie ponieśli niewielkie straty.
Prezentowana bitwa jest drugą po oblężeniu Kijowa 1240 roku, bitwą stworzoną przeze mnie pod moda Rusichi TW, który jest doskonałą bazą do tworzenia historycznych batalii dotyczących Europy Wschodniej, głównie ze względu na pięknie wykonane jednostki oraz nacje niewystępujące w podstawowej wersji gry czy innych modyfikacjach. Słów kilka na temat skali trudności bitwy dla poszczególnych nacji. Grając Mongołami bitwa jest raczej średnio trudna, dzięki czemu można się w pełni skupić nad odniesieniem jak najbardziej efektownego zwycięstwa. Dużo trudniej gra się Rusinami, których jednostki są rozproszone na obydwu brzegach rzeki. Najtrudniej gra się Połowcami, ze względu na małą liczebność wojsk oraz konieczność skoordynowania działań z AI komputera kierującym Rusinami. To chyba wszystkie informacje jakie chciałem przekazać na temat przygotowywanej bitwy. Bitwa dostępna do ściągnięcia już wkrótce
Tak Pinotchet opisał bitwę pod Kałką w jaką wkrótce zagramy, do pełnej zapowiedzi (wraz z screenami) oraz do dyskusji zapraszam tutaj.
Totalwar - podwitryna portalu totalwar.org.pl
Copyright 2008-2009 by totalwar.org.pl. All Rights Reserved.
Projekt: Tadeusz Meszko
All Rights Reserved.